No items found.

Karolína Poliaková

Head of Communications

Karolína Poliaková

About me

I help AIC researchers translate science into human language since 2019. My agenda ranges from communicating with media and partners to organizing interesting events for students and the public and also managing our website and social media channels.

For journalists

If you wish to interview any of our researcher, please contact our press officer Lenka Kynclová at kyncllen@fel.cvut.cz give me a call. I will happily arrange for you two to meet. Reach out as well if you would like to cover an AI-related topic and need to talk to experts about it, our team consists of some of the best thought leaders in the country!

Our press releases

 • 28. 6. 2023 - Umělá inteligence a lidská práva – protiklady, nebo partneři? Mezioborový projekt FEL ČVUT, MUNI, Ambis a prg.aimapuje rizika i příležitosti a nabízí vodítka pro firmy (pdf)
 • 15. 12. 2022 - Vánoční video Fakulty elektrotechnické ČVUT připomene zářivou robotickou zoo (pdf)
 • 30. 11. 2022 - Nejlepší IT diplomka je z FEL ČVUT! Vítězem IT SPY 2022 se stal Jiří Ulrich, absolvent Otevřené informatiky (online)
 • 25. 1. 2022 - Soutěž diplomových prací IT SPY má poprvé vítězku, mladá vědkyně z FEL ČVUT v Praze navrhla unikátní algoritmus pro autonomní drony a roboty (pdf)
 • 25. 5. 2021 - Čtyřnohý robot SPOT posílil tým robotiků Fakulty elektrotechnické ČVUT (pdf)
 • 22. 3. 2021 - Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT získali 1,5 milionu dolarů od americké agentury DARPA na další vývoj autonomních robotů (pdf)
 • 16. 7. 2020 - Drony a pozemní roboty Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze budou zkoumat jeskynní komplex Býčí skála (pdf)
 • 9. 4. 2020 - Algoritmus vědců Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pomůže automatizovat testování na koronavirus ve FN Motol (pdf)
 • 28. 2. 2020 - Robotici z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyhráli světovou soutěž DARPA Subterranean Challenge Urban Circuit mezi nesponzorovanými týmy a obsadili celkově 3. místo (pdf)
 • 25. 2. 2020 - Autonomní drony z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze v Abú Dhabí opět dokázaly, že jsou světovou špičkou (pdf)
 • 5. 11. 2019 - Avast a ČVUT otevírají společnou laboratoř zaměřenou na umělou inteligenci a kyberbezpečnost (pdf)
 • 23. 8. 2019 - Tým CTU-CRAS z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze zvítězil mezi nesponzorovanými týmy v soutěži DARPA Subterranean Challenge Tunnel Circuit a obsadil celkově 3. místo mezi 11 týmy (pdf)
 • 7. 5. 2019 - Autonomní helikoptéry a roboty Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze úspěšně prozkoumaly zlatý důl u Denveru v rámci soutěže DARPA ministerstva obrany USA (pdf)
 • 4. 2. 2019 - Spojení žurnalistky a umělé inteligence budou zkoumat vědci z ČVUT v Praze spolu s odborníky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Západočeské univerzity a České tiskové kanceláře (pdf)
 • 21. 12. 2018 - Soutěž Taxify Self-Driving Fleet Optimization Challenge vyhrál společný tým studentů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Delft University of Technology (pdf)
No items found.

Research Results

No items found.
AI Act on the horizon: Companies should start preparing

AI Act on the horizon: Companies should start preparing

Before Christmas, so-called trilogue negotiations between the European Parliament, the Council of the European Union and the European Commission culminated in a preliminary agreement on a regulation known as the Artificial Intelligence Act ("Regulation of the European Parliament and of the Council laying down harmonised rules on artificial intelligence"). A few more formal steps will be needed, but the regulation will be in force before the European Parliament elections in June 2024. And after transitional periods (from 6 to 36 months, depending on the risks), it will come into effect.

By clicking “Accept All Cookies”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts.