No items found.

Karolína Poliaková

About me

I help AIC researchers translate science into human language since 2019. My agenda ranges from communicating with media and partners to organizing interesting events for students and the public and also managing our website and social media channels.

For journalists

If you wish to interview any of our researcher, give me a call. I will happily arrange for you two to meet (virtual interviews preferred during the pandemic). Reach out as well if you would like to cover an AI-related topic and need to talk to experts about it, our team consists of some of the best thought leaders in the country!

Karolína Poliaková
poliakar@fel.cvut.cz
+420 734 111 409

Our press releases

  • 16. 7. 2020 - Drony a pozemní roboty Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze budou zkoumat jeskynní komplex Býčí skála (pdf)
  • 9. 4. 2020 - Algoritmus vědců Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pomůže automatizovat testování na koronavirus ve FN Motol (pdf)
  • 28. 2. 2020 - Robotici z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyhráli světovou soutěž DARPA Subterranean Challenge Urban Circuit mezi nesponzorovanými týmy a obsadili celkově 3. místo (pdf)
  • 25. 2. 2020 - Autonomní drony z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze v Abú Dhabí opět dokázaly, že jsou světovou špičkou (pdf)
  • 5. 11. 2019 - Avast a ČVUT otevírají společnou laboratoř zaměřenou na umělou inteligenci a kyberbezpečnost (pdf)
  • 23. 8. 2019 - Tým CTU-CRAS z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze zvítězil mezi nesponzorovanými týmy v soutěži DARPA Subterranean Challenge Tunnel Circuit a obsadil celkově 3. místo mezi 11 týmy (pdf)
  • 7. 5. 2019 - Autonomní helikoptéry a roboty Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze úspěšně prozkoumaly zlatý důl u Denveru v rámci soutěže DARPA ministerstva obrany USA (pdf)
  • 4. 2. 2019 - Spojení žurnalistky a umělé inteligence budou zkoumat vědci z ČVUT v Praze spolu s odborníky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Západočeské univerzity a České tiskové kanceláře (pdf)
  • 21. 12. 2018 - Soutěž Taxify Self-Driving Fleet Optimization Challenge vyhrál společný tým studentů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Delft University of Technology (pdf)
No items found.

Research Results

No items found.
By clicking “Accept All Cookies”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts.